“Kış Lastiklerine Geçmek İçin Kar Yağmasını Beklemeyin”

02.12.2015
“Kış Lastiklerine Geçmek İçin Kar Yağmasını Beklemeyin”

Brisa yaklaşan kış mevsiminde emniyetli bir sürüş için, araçlarını kış koşullarına hazırlamaları ve kış lastiklerine geçmeleri konusunda sürücüleri uyardı.

Kış lastiği sadece kar yağdığında kullanılır düşüncesinin son derece yanlış olduğunu belirten Brisa Tüketici Ürünleri Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, emniyetli bir sürüş için sürücüleri uyardı.

Levent Akpulat

Mevsimine göre lastik kullanımının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Akpulat, havaların soğumasıyla beraber yaz lastiklerinin yumuşaklığını kaybederek, yola tutunmayı zorlaştırdığını ve trafik kazalarına yol açabileceğini belirtti.

Kış lastiği yönetmeliğindeki son karar valiliklerde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 3 sene önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik”e göre, kış lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor ve araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanıyor. Bu kural esasen şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsamakla beraber, valilik kararı ile şehir içinde binek araçlara da kış lastiği zorunluluğu getirilmesi mümkün.

Kış Lastikleri

Türkiye’de kış lastiği konusunda 2012 yılında yapılan yasal düzenlemeyle ciddi bir farkındalık oluştuğuna dikkat çeken Brisa Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, “2012’de kış lastiğiyle ilgili yönetmeliğin hayata geçmesiyle ve 2013’teki uygulamalarla beraber, zorunluluk getirilmeyen segmentlerde de kış lastiğinin kullanımı konusunda farkındalık oldukça arttı. Araç sahiplerindeki bu hassasiyetin kış lastikleri pazarına önemli oranda yansımaları oldu. Türkiye’de yüzde 15-18 aralığında olan kış lastiği penetrasyonu, 2012 yılında yönetmeliğin hayata geçmesiyle beraber yüzde 30’ların üzerine çıktı. 2013 ve 2014’te bu oran bir miktar daha yükselerek İtalya gibi birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı. 2015 yılında binek araç kis lastikleri pazarında, son 5 yıla göre daha düşük bir oranda da olsa büyüme beklentimiz devam ediyor. Hafif ticari araç kis lastikleri pazarının ise doygunluğa ulaştığını ve geçen sene ile aynı adetlerde seyredeceğini tahmin ediyoruz.

Brisa olarak yerel üretim avantajlarımızı da kullanarak, kış lastiği arzıyla ilgili planlarımızı pazardaki talebe uygun şekilde yapıyor ve ürünlerimizi pazara sunmaya devam ediyoruz” dedi.

Kış lastiğinin yasal zorunluluktan ziyade hayat kurtarmaya yönelik bir gereklilik olduğuna dikkat çeken Akpulat, “Araç sahiplerinin kış lastiklerini kar yağdığında kullanılması gereken ekipman olarak görmemelerini, kış lastiklerini trafik ve sürüş güvenliği bilinci ile tercih etmelerini istiyoruz. Bu alanda farkındalığı arttırmayı topluma karşı sorumluluğumuz olarak görüyoruz” diye konuştu.

Haberlere Geri Dön